środa, 5 kwietnia 2017

Dobranoc Taj!

Mumbaj jest ogromnym miastem, dlatego odwiedzając go, musimy się gdzieś zatrzymać. Podróż palcem po mapie ma ten plus, że nie ograniczają nas fundusze. Dlatego proponuję zdrzemnąć się w the Taj Mahal Palace Hotel. Kto bogatemu zabroni? :DWidoczny jest on już z pierwszego punktu wycieczki, czyli z wrót Indii.Budynek hotelu został oficjalnie oddany do użytku 16 grudnia 1903 roku.
Powszechnie uważa się, że Jamsetji Tata (czołowy indyjski przemysłowiec) postanowił zbudować ten obiekt po odmówieniu mu pobytu w hotelu Watson (który uchodził za największy w tym czasie w Bombaju), gdyż był skierowany "tylko dla białych gości". Jednak ta historia została zakwestionowana przez niektórych komentatorów, którzy sugerują, że Tata prawdopodobnie wcale nie kierował się zemstą przeciwko brytyjskiej sieci hoteli. Prawdopodobnie zasugerował się apelem redaktora "The Times of India", który mocno odczuwał brak hotelu "godnego Bombaju". 
I dobrze odczuwał ;P 
Architektami byli Sitaram Khanderao Vaidya oraz D.N Mirza, natomiast wykonawcą był brytyjski inżynier W.A. Chambers, co świadczy o tym, że pierwsza historia chyba raczej nie jest prawdziwa. Niemniej jednak to co stworzyli zachwyca do dziś. 
Był to pierwszy w Indiach hotel, posiadający elektryczność, windy i mnóstwo innych udogodnień. Uchodził za najnowocześniejszy w całych Indiach i nadal jest uważany za jeden z najlepszych hoteli na świecie.
W 1973 dobudowano The Taj Mahal Tower składający się z 22 pięter. Moim skromnym zdaniem, kompletnie nie pasuje to ani do części macierzystej, ani do ogólnego krajobrazu... Ale może ja się nie znam ;p Razem z "wieżą" The Taj Mahal Palace ma 560 pokoi (!). Sami zobaczcie jaki panuje tam przepych!
Niestety pewnie część z Was kojarzy go z takich obrazków:
26 listopada 2008 roku miało tam miejsce bardzo smutne wydarzenie jakim był atak terrorystyczny. Taj Mahal Palace Hotel został specjalnie wybrany przez organizację terrorystyczną Lashkar-e-Taiba na miejsce ataku, aby "zadać cios w symbol indyjskiego bogactwa i postępu". Ataki miały miejsce również w innych miejscach. Trwało to trzy dni. Zginęło 175 osób, jeszcze więcej zostało rannych.

Ten smutny fakt zapisał się na kartach historii, ale hotel bardzo szybko wrócił do wcześniejszej świetności.
Dlatego dziś możemy się w nim wirtualnie przespać ;) Proponuję pokój z widokiem na Gateway of India ;)
Zapraszam do łóżka!


Dobranoc! शुभ रात्रि !

1 komentarz:

Wielki Czwartek w Mount Mary Church

Dziś Wielki Czwartek, dzień obchodzony jako pamiątka Wieczerzy Pańskiej, która stała się jednocześnie Ostatnią Wieczerzą. Jako, że jestem os...