sobota, 25 marca 2017

Bombaj czy Mumbaj?

Podróż filmowego Rahula w "Chennai Express" rozpoczęła się w Mumbaju. Albo w Bombaju...? No to w końcu gdzie?


Już od długiego czasu zastanawiało mnie dlaczego spotykam się z obiema nazwami dotyczącymi jednego miasta. Składając do kupy wszystko co znalazłam, było to tak:

W czasie, kiedy Część Indii (w tym właśnie to miasto) było kolonią Portugalii, nadano mu nazwę Bom Baia, co tłumaczy się jako "Dobra Zatoka". Było to bowiem (zresztą nadal jest) miasto położone w bardzo dogodnym dla statków miejscu i dzięki temu zaczął powstawać tam port. Nazwa stosowana przez Portugalczyków została "zangielszczona" w czasach Angielskiego panowania w Indiach i w ten sposób Bom Baia zamieniała się w Bombay.
Skąd w takim razie Mumbaj?
Mieszkańcy nie za bardzo utożsamiali się z nazwami zaproponowanymi przez kolonizatorów. Nazywali oni swoje miasto nadal po swojemu. W ich wersji było to miasto bogini Mumba, która patronuje zbieraczom soli (cokolwiek oni robią) i rybakom. Końcówka "-ai" natomiast to matka w języku Marati (jeden z języków urzędowych stanu Maharasztra, w którym leży miasto). Na jej cześć więc miasto nazywali Mumbai.
A jaka nazwa jest teraz poprawna?
Do 1995 w Indiach obowiązywała nazwa angielska czyli Bombay. Po tej dacie oficjalnie miasto zostało przemianowane na Mumbai. Mimo, że tak się stało, w Polsce oficjalną nazwą, która pojawiała się na mapach był Bombaj. Dopiero po 17 latach po zmianie jaka miała miejsce w Indiach, Polska Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych przyjęła, że od maja 2012 na mapach miasto to podpisywane jest Mumbaj, aczkolwiek Bombaj jest nadal poprawną wersją. Możemy więc używać ich zamiennie.
Chociaż Mumbaj jest chyba bardziej poprawny politycznie... ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wielki Czwartek w Mount Mary Church

Dziś Wielki Czwartek, dzień obchodzony jako pamiątka Wieczerzy Pańskiej, która stała się jednocześnie Ostatnią Wieczerzą. Jako, że jestem os...